Zakotwiczone
Seria powstała w 2021 roku w odpowiedzi na nowe potrzeby, które ujawniły się w dobie dezintegracji wspólnot, osłabienia więzi europejskich, sąsiedzkich i międzyludzkich, rozpadu dotychczasowych układów geopolitycznych oraz zmieniających się sposobów codziennego funkcjonowania. W tym kontekście ewoluowało także pojęcie geopoetyki – literatura, która przekracza granice nie tylko polityczne, lecz także kulturowe i mentalne, staje się narzędziem scalania oraz interpretowania dynamicznych przemian zachodzących w świecie.
Seria Zakotwiczone to przestrzeń dla literatury, która kwestionuje schematy myślowe, rozpoznaje emocjonalne odruchy i eksploruje głębię pojęć. To książki, które mierzą się z wyzwaniami współczesności i przyszłości, a przy tym nie tracą związku z przeszłością – z tym, co stanowi ich podglebie, historyczny kontekst, system wartości czy choćby pojedynczy nerw zakotwiczony w czasie i miejscu.
Ale w nowym świecie poizolacyjnym – naznaczonym katastrofą – rodzi się nowa wrażliwość. Wypaliły się pojęcia tego, co nasze, rodzime, znane. Ponownie wędrują granice Zachodu i Wschodu, Północy i Południa, a z nimi literatury poszczególnych krajów i języków. Czas na zmianę narracji opartej na wygodnych opozycjach i podziałach. Jeśli chcemy wyzwolić nowe sensy kulturotwórcze, czas pogodzić się z wariantywnością i nieuchronną zmiennością. Łączyć, płynąc. Ponownie zakotwiczać.
Nadszedł czas na zmianę narracji, która dotychczas bazowała na wygodnych opozycjach i podziałach. Jeśli chcemy wyzwolić nowe sensy kulturotwórcze, musimy zaakceptować wariantywność i nieuchronną zmienność. Literatura nie jest statyczna – łączy, zakorzenia na nowo.