Warsztaty Kultury

Warsztaty Kultury to serce i umysł wszelkich otwartych i nieszablonowych działań w Lublinie. Organizują cztery największe lubelskie festiwale: Noc Kultury, Wschód Kultury – Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów i Jarmark Jagielloński. Wszystkie zakorzenione w historii i tradycjach Lublina, wpisują się w miejską przestrzeń oraz aktywizują lokalną społeczność.

Działalność wydawnicza Warsztatów kultury skupia się głównie na serii „Wschodni Express”. W serii tej publikowana jest przede wszystkim zróżnicowana gatunkowo proza i eseistyka, ale także wiersze. Do ich autorów należą najwybitniejsi twórcy Ukrainy, Białorusi, Łotwy czy Litwy, jak m.in. Jurij Andruchowycz, Artem Czech, Andrij Bondar, Oleksandr Bojczenko, Andrij Lubka, Hałyna Kruk, Mykoła Riabczuk, Natalka Śniadanko. W palecie ich książek są m.in. opowiadania Ołeha Sencowa, reżysera i prozaika, więzionego pięć lat w łagrach dzisiejszej Rosji. Szczycą się współpracą m.in. z Bohdanem Zadurą, jednym z najwybitniejszych polskich tłumaczy prozy i poezji ukraińskiej.

Nazwa serii  „Wschodni Express” nawiązuje do takich sławnych projektów „pociągów literackich” jak europejski Literaturexpress Europa 2000 – ponad stu pisarzy i poetów z 43 krajów podróżowało od Lizbony do Berlina, i ukraiński Potyah76 (Pociąg 76) – internetowego magazynu poświęconego kulturze Europy Środkowo-wschodniej.

Poza główną serią publikują także książki innych autorów – np. „Zza Okna” Miry Ledowskiej.

GDZIE: cała seria książek dostępna w sklepie Warsztatów Kultury lub stacjonarnie w siedzibie wydawcy, ul. Grodzka 7

KIEDY: premiery wydawnicze odbywają się podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art&Music Festival w ostatni weekend czerwca

WSTĘP: na spotkania literackie wstęp wolny

SKLEP: książki dostępne w sprzedaży online

KONTAKT: FanPage Wschodniego Expressu

Chcesz poznać historię wydawnictwa?