window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'UA-16653460-1');

Twoje spojrzenie, Cio-Cio-San | Andrij Lubka

Pewnego grudniowego wieczora pijany sędzia śmiertelnie potrąca czarnym BMW żonę głównego bohatera na użhorodzkiej ulicy. Po uniewinnieniu sprawcy wypadku Mark Zadorożny postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość i wziąć sprawy w swoje ręce. Nowa powieść Andrija Lubki rozpoczyna się jak thriller społeczny obnażający korupcję współczesnego państwa ukraińskiego. Jednak rozwój fabuły na różnych płaszczyznach czasowych zaskakująco zmienia pierwotną perspektywę.

Moją Ralukę zabił sędzia, ale zabiło ją także to państwo, w którym coś takiego jest możliwe. W którym wszystko jest możliwe. W którym ci, którzy głoszą prawo, sieją bezprawie. Niech mnie słyszą i widzą. Za tę transmisję zapłaciłem samym sobą”.

Żółta okładka ksiażki. U góry czarną czcionką nazwisko autora Andrij Lubka oraz tytuł Twoje spojrzenie Cio-Cio-San. Na okładce ksiażki znajduje się dynamit z podpalonym lontem.

Autor nie ogniskuje uwagi na wymienionych zjawiskach. One jedynie tworzą tło wydarzeń, dodając realizmu. Toteż główna problematyka utworu jest uniwersalna i będzie podobnie odczytywana w różnych częściach świata.

Iwan Kysłoszczuk

Autor i tłumacz

2024-03-07T11:23:24+01:00