Złote Rewersy – wystawa | Echo Liter
Wystawa „Złote Rewersy” wyrasta z wierszy, które splatają sześć zupełnie różnych głosów poetyckich połączonych jednym mianownikiem – intensywnym patrzeniem na świat. Wiersze Sary Akram, Opal Ćwikły, Ivana Davydenki, Jadwigi Graboś, Aleksandry Kanar i Macieja Tuory tworzą przestrzeń, w której znaczenia powracają w różnych odcieniach: od wyrazistych i intensywnych po zupełnie proste i oszczędne.
opis wydarzenia
Aby zobrazować te teksty, zaprosiliśmy Kolektyw [ZOBACZ JAK] – Paulinę Mazurek i Michała Tokarza – do stworzenia kolaży inspirowanych wierszami. Ich prace nie odtwarzają tekstów dosłownie, lecz wchodzą z nimi w dialog. Każdy kolaż to odpowiedź na słowa, ale również ich przetworzenie lub echo. W tym spotkaniu słowa i obrazu powstają właśnie „złote rewersy” – odbicia naznaczone nową jakością.
Elementem wystawy będzie też dostępność. Teksty poetyckie będzie można przeczytać w alfabecie Braille’a oraz obejrzeć ich interpretacje w polskim języku migowym dostępne pod QR kodami umieszczonymi obok prac.
Warto zajrzeć na wystawę, aby:
– doświadczyć sztuki wieloma zmysłami,
– zobaczyć, jak literatura może żyć poza książką i przenikać do innych form sztuki,
– porównać różne poetyckie języki,
– poszerzyć własną wrażliwość literacką.
Osoby zaangażowane w tworzenie wystawy
Teksty poetyckie: Sara Akram, Opal Ćwikła, Ivan Davydenko, Jadwiga Graboś, Aleksandra Kanar, Maciej Tuora.
Kolaże: Kolektyw [ZOBACZ JAK] – Paulina Mazurek i Michał Tokarz.
Zespół kuratorski: Agata Sztorc-Gromaszek, Przemysław Głuchowski.
Współpraca: Marcin Matys, Ewelina Lachowska, Wioletta Stępniak.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego.
Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Lublin, Pismo. Magazyn Opinii oraz Kultura Enter
Informacje praktyczne
Kiedy:
Wernisaż: 13 grudnia 2025 r. o godz. 18.00
Zwiedzanie: 13 grudnia 2025 – 31 grudnia 2025 r., w dniach i godzinach otwarcia Bałaganu
wtorek-czwartek 17.00–23.00, piątek-sobota 15.00–2.00, niedziela 17.00–23:00, poniedziałek – ZAMKNIĘTE.
Gdzie: Bałagan, ul. Grodzka 5a, Lublin
Dla kogo: bez ograniczeń wiekowych
Wstęp wolny
Dostępność
Teksty poetyckie dostępne w alfabecie Braille’a. Teksty w PJM dostępne w formie QR kodów.
Wernisaż tłumaczony na PJM.
Wystawa prezentowana w miejscu niedostępnym architektonicznie.
Wystawa prezentowana w przestrzeni, która może być nieprzyjazna dla osób wrażliwych sensorycznie (hałas, silne zapachy).
Słuchawki wyciszające dostępne w barze.
Zapytaj o udogodnienia: https://forms.gle/h9h1Pymro8BPd3hi9.
Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/
Sprawdź jak dojść i bariery architektonicznie
O projekcie „Echo liter”
Wystawa powstaje w ramach projektu „Echo Liter”, całorocznego projektu, który rozwija działania literackie Warsztatów Kultury, wzbogacając je o program spotkań ukazujących nieoczywiste połączenia między literaturą a innymi dziedzinami sztuki – zwłaszcza dźwiękiem. To także cykl warsztatów i działań edukacyjnych skierowanych do początkujących twórców i twórczyń.
Celem „Echa liter” jest wzmacnianie roli książki w życiu poprzez wielozmysłowe doświadczenie literatury oraz budowanie prestiżu osób, które tworzą i recenzują. Łączy w sobie działania edukacyjne, artystyczne i integracyjne, oferując uczestnikom i uczestniczkom pogłębione i różnorodne formy obcowania z literaturą. Nie tylko popularyzuje czytelnictwo wśród szerokiego grona odbiorców, lecz rónież tworzy przestrzeń do międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Kluczowym założeniem jest umożliwienie uczestnikom wielozmysłowego kontaktu z literaturą oraz praktyczna edukacja przyszłych twórców/twórczyń i krytyków/krytyczek literackich.
W ramach projektu odbywają się wystawy artystyczne, dyskusje z autorkami i autorkami literatury tematycznej, którym towarzyszą autorzy i autorki nagrań terenowych (tzw. fieldrekordziści) oraz warsztaty literackie dla osób o różnym poziomie zaawansowania.



