Wydawnictwo Warsztaty Kultury na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie 2023

Bierzemy udział w Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie 2023 w dniach 25-28 maja. Zajrzyjcie do nas! Będziemy czekać na Was z nowymi ksiażkami z serii Wschodni Express: „Insekt” oraz „osobista pustka”

Gdzie: Teren przed PKiN, przy płycie Głównej, przed sceną Plenerową. >>Namiot nr 3!<<

„osobista pustka” zawiera wiersze pochodzące z trzech ostatnich tomików Aušry Kaziliūnaitė. Jest to wybór podyktowany chęcią pokazania polskiemu czytelnikowi koherentnego zestawienia twórczości litewskiej poetki, które łączyłoby tematy, motywy i środki poetyckie. W prezentowanych tekstach − w przeciwieństwie do wczesnych wierszy − autorka odchodzi od eksperymentowania z formą, poetycką kreatywność inwestuje raczej w konsekwentne budowanie swojego imaginarium, w którym napotykamy m.in. rodzący się z błękitnego jaja świat, pozornie istniejące akweny czy „prawdziwszych” nas po drugiej stronie lustra. Do jej fantastycznego kolażu trafiają wycinki twórczości innych osób, odłamki teorii filozoficznych, okruchy świata rzeczywistego.

„Insekt” stanowi efekt współpracy trzech instytucji kultury: Instytutu Ukraińskiego, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Warsztatów Kultury w Lublinie. W skład tomu wchodzą trzy dramaty, wyłonione w 2022 r. w ramach prowadzonego przez Instytut Ukraiński programu „transmission.UA: drama on the move”, poświęconego promocji współczesnej ukraińskiej dramaturgii w krajach europejskich.

Nasza działalność wydawnicza skupia się głównie na serii „Wschodni Express”. W serii tej publikowana jest przede wszystkim zróżnicowana gatunkowo proza i eseistyka, ale także wiersze. Do naszych autorów należą najwybitniejsi twórcy Ukrainy, Białorusi, Łotwy czy Litwy, jak m.in. Artem Czech, Andrij Bondar, Oleksandr Bojczenko, Andrij Lubka, Hałyna Kruk, Mykoła Riabczuk, Natalka Śniadanko. W palecie naszych książek są m.in. opowiadania Ołeha Sencowa, reżysera i prozaika, więzionego pięć lat w łagrach dzisiejszej Rosji. Poza serią” Wschodni Express” ruszyliśmy także z serią „Zakotwiczone”, a w niej „Dobranoc, świecie” Jakuba Glatsztejna oraz „Wyzwolenie” Józefa Łobodowskiego.

Poza naszymi książkami będziemy sprzedawać także festiwalowe gadżety, koszulki, bluzy, piny itd.

Baner informujący o udziale Warsztatów Kultury w międzynarodowych Targach Warszawskich w dniach 25-28 maja