window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'UA-16653460-1');

Māra Zālīte

(ur. 1952 w Krasnojarsku) – Urodziła się w 1952 roku w Krasnojarsku na Syberii, gdzie jej rodzina została deportowana w 1941 roku przez reżim sowiecki. Gdy Zālīte miała cztery lata, jej rodzina wróciła na Łotwę. W 1975 roku ukończyła studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łotewskiego. Równolegle do kariery pisarskiej pracowała w Związku Pisarzy Łotwy, gdzie prowadziła Studio Młodych Pisarzy. W 1989 roku została redaktorką naczelną magazynu „Karogs”. W 2000 roku została prezesem Łotewskiego Stowarzyszenia Autorów (AKKA / LAA ). W latach 1977–1990 Zālīte recenzowała poezję dla magazynu „Liesma”. Jest także członkiem powierniczym Rady Biblioteki Narodowej, członkiem Rady Doradczej ds. Praw Autorskich Ministerstwa Kultury, członkiem honorowym Akademii Nauk. W latach 2002–2004 przewodniczyła Państwowej Komisji Językowej. Jest łotewską poetką, dramaturgiem, eseistką, komentatorką polityki i kultury, która angażuje się w znaczące projekty kulturalne i społeczne, a także działalność publiczną.

W latach70. XX wieku na podstawowe motywy poezji Zālīte składały się refleksje na temat tendencji nihilizmu i alienacji oraz poszukiwania sensu życia. W latach 80. jej poezja stała się bardziej filozoficzna, a styl oszczędny, precyzyjny i wykorzystujący obrazy związane z folklorem. Oprócz poezji napisała również wiele sztuk, łącząc obecne i odwieczne motywy, historię i współczesność, a często także kulturową symbolikę. Niektóre z jej sztuk znalazły odbiorców za granicą: Margarēta została wystawiona na Litwie, podczas gdy Zemes nodoklis została wystawiona w Niemczech, Słowenii, Estonii i na Litwie, przetłumaczono ją także na język angielski, rosyjski i ukraiński. Napisała także libretta do oper rockowych i oper dla dzieci. Rock-opera Lāčplēsis – nawiązująca do łotewskiego eposu narodowego opartego na legendach i wierzeniach ludowych autorstwa łotewskiego poety Andrejsa Pumpursa – wystawiona w 1988 roku, miała szczególne znaczenie. Okazała się być nie tylko przełomowym wydarzeniem w muzyce popularnej, ale również wydarzeniem o znaczeniu politycznym.

Tematyka łotewskiej historii i mitologii, odzwierciedlona w tej rockowej operze, miała głęboki sens dla publiczności w czasie, kiedy rozpadał się ZSRR i na Łotwie pojawiła się nadzieja na wyzwolenie spod sowieckiej okupacji. Inscenizacje jej dzieł są często jednym z najbardziej oczekiwanych i znaczących wydarzeń w kulturze łotewskiej, ponieważ wiele jej prac zyskało symboliczne znaczenie we współczesnej mitologii narodowej. Zālīte jest laureatką wielu nagród literackich, w tym prestiżowej nagrody J.G. Herdera (otrzymała ją w 1993 roku), przyznawanej przez Fundację Toepfer w Niemczech.W 1995 roku otrzymała jedno z najważniejszych odznaczeń państwowych– Order Trzech Gwiazd – za udział w protestach w 1991roku. W 2019 roku jej książka Paradīzes putni została wyróżniona łotewską nagrodą literacką. Jej prace zostały przetłumaczone na język niemiecki, rosyjski, angielski, estoński, litewski, szwedzki.

czarno-biały stylizowany portret łotewskiej pisarki Mara Zalite - zbliżenie na twarz. Kobieta ma krótkie, czarne włosy i okulary.

Tytuły

2024-03-07T15:31:42+01:00