window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'UA-16653460-1');

Knuts Skujenieks

(ur. 1936 w Rydze) – poeta, tłumacz, krytyk literacki, studiował filologię łotewską na Uniwersytecie Łotwy i kontynuował studia w Instytucie Literatury im. Maksyma Gorkiego w Moskwie w roku 1961. Jako młody poeta, w roku 1962, Skujenieks został aresztowany i oskarżony o szerzenie „antysowieckiej propagandy”, za co został skazany na siedem lat w obozie pracy przymusowej w Mordowii. Podczas uwięzienia nadal pisał wiersze, które nawet po jego zwolnieniu były objęte zakazem publikacji. Jego pierwsza książka została wydana w 1978 roku – Skujenieks miał wtedy 42 lata. Pomimo represji wewnętrzna równowaga stała się charakterystycznym znakiem jego twórczości i wpłynęła na proces poetycki. Wiersze pisane podczas deportacji w obozie pracy przymusowej w Mordowii zostały opublikowane w „Edinburgh Review”w 2005 roku.

Po uwolnieniu powrócił na Łotwę i skoncentrował się na tłumaczeniach poezji, stał się poliglotą i jednym z najbardziej cenionych specjalistów w dziedzinie różnych tradycji poetyckich. Tłumaczy z języka ukraińskiego, słoweńskiego, hiszpańskiego, serbskiego, macedońskiego, greckiego, polskiego, litewskiego, fińskiego, szwedzkiego, duńskiego, a także czeskiego i wielu innych języków. W zbiorze przekładanych poetów znajdują się Federico García Lorca, Gabriela Mistral, Janis Ricos, Tomas Tranströmer, Inger Christensen. Przekłada też pieśni ludowe z wielu europejskich krajów. W roku 2001 ukazała się książka Dziesma, ej vieglipa manu sirdi, w której Skujenieks prezentuje wybór XX-wiecznej poezji z 72 języków europejskich, zarówno w wersjach oryginalnych, jak i własne tłumaczenia. Od 2003 roku całość twórczości poetyckiej została opublikowana jako część jego dzieł zebranych. Skujenieks jest laureatem wielu nagród literackich – łotewskich, litewskich, ukraińskich, Szwecji i Hiszpanii. Przez wiele lat był prezesem łotewskiego PEN Clubu. Jest laureatem Krzyża Zasługi Drugiej Klasy (2008), łotewskiego Medalu Honoru. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Literacką Zgromadzenia Bałtyckiego (2008) za swoje Dzieła zebrane w ośmiu tomach.

szkic portretu łotewskiego pisarza Knutsa Skujenieksa. To starszy mężczyzna, z rzadkim, siwymi włosami i brodą, ma na sobie okulary, koszulę, marynarkę.

Tytuły

2024-03-07T15:29:13+01:00