window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'UA-16653460-1');

Inese Zandere

(ur. 1958 w Dobele) – ukończyła Wydział Filozoficzny na Uniwersytecie Łotwy w 1981 roku; wykładała filozofię i socjologię na Łotewskim Uniwersytecie Państwowym i pracowała jako redaktor w wydawnictwie Avots oraz w dzienniku „Diena”,a także była wydawcą gazety dla dzieci w latach 1987–1990. Należy do założycieli-redaktorów magazynu „Rīgas laiks”, który organizował centrum życia intelektualnego na Łotwie od pierwszego wydania w 1993 roku. Jest również jedną z założycieli i redaktorów naczelnych spółki wydawniczej „Liels un mazs”. Należy do Związku Pisarzy Łotwy oraz Stowarzyszenia Pisarzy Łotewskich. Opublikowała trzy zbiory wierszy dla dorosłych i piętnaście tomików wierszy oraz bajek dla dzieci.

Jej zbiór wierszy dla dorosłych Melnāsčūskas maiznīca (2003) otrzymał Nagrodę im. Ojārsa Vācietisa, a także doroczną Nagrodę Kultury dziennika „Diena” oraz krajową Nagrodę Literacką w 2004 roku. Otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury za wkład w rozwój literatury dziecięcej (2007) oraz Order Trzech Gwiazd – najwyższą nagrodę państwową Republiki Łotewskiej(2008). Autorka jest zaangażowana w działalność łotewskiej sekcji IBBY – Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych. Jej Iekšiņa un Āriņa (2002), tomik wierszy dla dzieci, który dotychczas miał cztery edycje, cieszy się uznaniem zarówno wśród swoich czytelników, jak i krytyków literackich i otrzymał cztery nagrody literackie dla literatury dziecięcej, w tym krajową Nagrodę Literacką z 2003 roku.

Jej wiersze, bajki, gry i scenariusze imprez edukacyjnych dla dzieci zostały wykorzystane w produkcjach teatralnych przez Łotewską Operę Narodową i Radiowy Teatr Łotewskiego Radia Publicznego. Wiele wierszy zainspirowało kompozytorów do skomponowania utworów muzycznych, a na podstawie kilku wierszy zrealizowano filmy animowane. Twórczość Zandere została przetłumaczona na wiele języków, w tym rosyjski, angielski,szwedzki, niemiecki, litewski, węgierski, czeski, ukraiński, polski,bułgarski i mołdawski.

czarno-biały stylizowany portret łotewskiej poetki Inese Zandere. To kobieta w średnim wieku, z półdługimi blond włosami. Ma okulary, kolczyki i naszyjnik. Jest uśmiechnięta. Ma na sobie czarną bluzkę z okrągły dekoltem.

Tytuły

2024-03-07T11:47:46+01:00