Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu!

W tym szczególnym dniu chcemy zachęcić Was do przeczytania książki Marka Liwina „Riki i drogi”, wydanej przez Warsztaty Kultury w serii Wschodni Express. Jej bohaterem jest czternastoletni chłopiec Matwij, który doświadcza typowych dla nastolatków problemów, jednakże ma zdiagnozowany zespół Aspergera i przez to trochę inaczej odbiera rzeczywistość. Książka opowiada w jaki sposób bohater zaprzestaje walki z różnymi słabościami i zaczyna uczyć się z nimi żyć. Czytając tę historię, pokonujemy je wraz z nim.

(…) nie wiemy jak jest być kimś innym niż my sami. Myśleć, czuć, rozumieć, decydować tak, jak robi to ktoś inny. O ile, na zasadzie analogii możemy próbować wyobrazić sobie, jak wygląda rzeczywistość widziana oczami czy słyszana uszami innej osoby – a więc posiadającej neurotypową budowę układu nerwowego – o tyle w przypadku ludzi w spektrum autyzmu sytuacja ta zdecydowanie się komplikuje. Brak nam po prostu zazwyczaj wyobraźni, wrażliwości i danych do stwierdzenia, jak to jest doświadczać świata z odmiennej perspektywy osoby w spektrum. (…) Właśnie z powodu tej „niewiedzy” wokół autyzmu narosło mnóstwo często krzywdzących stereotypów (…).

(…) Dzięki książkom takim jak „Riki i drogi” być może więcej osób zrozumie, że cierpienie, tak często kojarzone z autyzmem, nie wynika z niego samego, ale przede wszystkim z niezrozumienia, z jakim osoby autystyczne spotykają się na co dzień. Być może, gdy następnym razem spotkamy na swojej drodze kogoś takiego jak Matwij, wykażemy się większym zrozumieniem.

Maciej Wodziński, posłowie do książki „Riki i drogi”

Czarnobiałe zdjęcie Marka Liwina wraz z fragmentem z jego książki "Riki i drogi". Tekst" "Pewnego razu siedziałem nad jeziorem, patrzyłem na wodę i doliczyłem do dziesięciu tysięcy trzystu czterdziestu, i byłem bardzo spokojny, nie nie myślałem o niczym złym". Mark Liwin "Riki drogi"