Słuchowisko „Szkłowska” w Radiu Lublin

W programie z cyklu „Radioteatr” odbyła się premiera słuchowiska pt. „Szkłowska”, którego scenariusz powstał w oparciu o jeden z rozdziałów książki ukraińskiego pisarza Artema Czecha pt. „Dzielnica D”. Książka w przekładzie Marka S. Zadury została wydana w cyklu Wschodni Express przez Warsztaty Kultury w Lublinie.

Z perspektywy czasu autor, mieszkając już w Kijowie, wraca do wspomnień z dzieciństwa w Czerkasach, do rodziny i sąsiadów, mieszkańców jednego z bloków w typowym mieście ukraińskim. „Szkłowska” to opowieść o dawnej sąsiadce, od urodzenia chorej na epilepsję, naznaczonej brakiem urody, odtrącanej przez rówieśników, szukającej, jak wszyscy, dobrej miłości. Wybór uczuciowy dziewczyny, potem kobiety, pada jednak na sąsiada alkoholika – Saszę, zwanego Sanią. Opowiadanie „Szkłowska” jest opowieścią o losie pewnej kobiety, ale też przypowieścią: o niemożności stworzenia prawdziwego związku w beznadziejnych okolicznościach, wynikających z biedy materialnej, ale też destrukcji całego systemu społecznego na Ukrainie (lata dziewięćdziesiąte XX wieku).

Słuchowisko jest dostępne tutaj.

Książkę można kupić w sklepie Warsztatów Kultury.

Biała okładka książki Dzielnica D, swoim układem przypomina ścianę bloku mieszkalnego z szeregiem okien w sześciu rzędach. Jedno z okien jest w kolorze czerwonym ze znakiem iks w środku