Nowe książki we Wschodnim Expressie! | Premiera

Od dziś dostępne do kupienia są dwie nowe książki z serii Wschodni Express (wyd. Warsztaty Kultury w Lublinie) w przekładzie Bohdana Zadury. Są to powieść ukraińskiego prozaika Andrija Lubki „Twoje spojrzenie, Cio-Cio-San” oraz zbiór opowiadań ukraińskiej pisarki Kateryny Babkiny „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”.

Andrij Lubka „Twoje spojrzenie, Cio-Cio-San” / 31 zł

Pewnego grudniowego wieczora pijany sędzia śmiertelnie potrąca czarnym BMW żonę głównego bohatera na użhorodzkiej ulicy. Po uniewinnieniu sprawcy wypadku Mark Zadorożny postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość i wziąć sprawy w swoje ręce. Nowa powieść Andrija Lubki rozpoczyna się jak thriller społeczny obnażający korupcję współczesnego państwa ukraińskiego. Jednak rozwój fabuły na różnych płaszczyznach czasowych zaskakująco zmienia pierwotną perspektywę.

Moją Ralukę zabił sędzia, ale zabiło ją także to państwo, w którym coś takiego jest możliwe. W którym wszystko jest możliwe. W którym ci, którzy głoszą prawo, sieją bezprawie. Niech mnie słyszą i widzą. Za tę transmisję zapłaciłem samym sobą.

Andrij Lubka (ur. 1987 w Rydze) – jeden z najciekawszych ukraińskich literatów młodego pokolenia; poeta, pisarz, eseista, tłumacz i felietonista. Zdobywca licznych nagród literackich, m.in. „Debiut” (2007) oraz „Kijowskie Laury” (2011). Dwukrotny stypendysta (2010, 2012) programu Gaude Polonia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnik festiwali literackich na całym świecie – od Rio de Janeiro do Stambułu. Tłumaczony na języki: polski, niemiecki, angielski, portugalski, rosyjski, chiński, czeski, serbski, macedoński, litewski, słowacki i turecki. Nakładem wydawnictwa Warsztatów Kultury ukazały się dotychczas dwie książki tego autora: powieść „Karbid” (2016) oraz zbiór opowiadań „Pokój do smutku” (2018), obydwie w przekładzie Bohdana Zadury.

czarno-biały stylizowany portret ukraińskiego pisarza Andrija Lubki. Zbliżenie na głowę. To młody mężczyzna, z krótkimi włosami w ciemnym kolorze. Wzrok skierowany jest poza kadr, ujęcie lekko z prawej.
czarno-biały, stylizowany portret pisarki Kateryny Babkiny. Widać głowę i część pleców. widok z profilu. Kobieta ma długie, ciemne włosy, jest uśmiechnięta, patrzy gdzieś w dal poza kadr.
Dwie okładki ksiażek. Błękitna i żółta. U góry czarną czcionką nazwisko autora Andrij Lubka, zaś drugiej ksiażki Kateryna Babkina oraz tytuł Twoje spojrzenie Cio-Cio-San oraz Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek. Na okładkce ksiażki andeija Lubki znajduje się dynamit z podpalonym lontem, zaś na okładce książki Kateryny Babkiny dwa papierowe samolociki.

Kateryna Babkina „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek” / 25 zł

Seria opowiadań ułożonych w jedną historię pięciu rodzin, których dzieci spotykają się w szkole 1 września w pierwszym roku niepodległości Ukrainy i pozostają przyjaciółmi na całe życie.

Wtedy wysoka dziewczynka mrugnęła rezolutnie i puściła rękę swojego sąsiada z ławki, który zdążył zapomnieć nawet o swoich wątpliwościach, na tyle wszystko to było dla niego nowe i niepojęte, i przesunęła cienkimi palcami po kołnierzyku Liliczki. Z kołnierzyka odpięła plastikową myszkę, błyszczącą, szarą broszkę z elementami różu, i podała ją na dłoni zapłakanemu chłopczykowi. – To dla ciebie – powiedziała. – Prezent. Przestań płakać, proszę. Przestań natychmiast. I on, zdaje się, przestał. Może nie od razu, ale na pewno przestał.

Kateryna Babkina (ur. 1985 w Iwano-Frankowsku) – ukraińska pisarka, dziennikarka, scenarzystka i menedżerka kultury. Autorka kilku tomików poezji (debiut „Ognie św. Elma”, 2002), powieści „Sonia” (2013), zbiorów opowiadań, książek dla dzieci, a także scenariuszy filmowych oraz sztuki Hamlet Babylon, wystawianej w Kijowie, Genewie i Wiedniu. Jej twórczość tłumaczona jest na angielski, czeski, francuski, hiszpański, niemiecki, szwedzki, rumuński, rosyjski i hebrajski. Nakładem wydawnictwa Warsztatów Kultury ukazał się zbiór opowiadań „Szczęśliwi nadzy ludzie” (2017) oraz powieść „Sonia” (2018), obie książki w tłumaczeniu Bohdana Zadury.

Książki są do kupienia w sklepie internetowym Warsztatów Kultury w Lublinie.