Liternicze frontyspisy Wschodniego Expressu | Wystawa Roberta Zająca

Poznaj grafiki towarzyszące książkom prozatorskim z serii Wschodni Express wydawanym przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Od 2014 roku cykl ten prezentuje współczesną literaturę wschodnich sąsiadów Polski. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną unikalne frontyspisy – ilustracje na stronach przytytułowych książek, które powstały jako część odświeżenia projektu graficznego serii.

Opis

W 2018 roku, przy tworzeniu nowej makiety serii, postanowiono nawiązać do tradycji zamieszczania ilustracji na stronach przytytułowych. Miało to na celu odświeżenie projektu graficznego środka książek, a także znalezienie atrakcyjnej wizualnie formy dla prezentacji tytułów w ich oryginalnym brzmieniu.

Wystawa koncentruje się wyłącznie na tytułach ukraińskich. Wybór ten wynika z dwóch powodów: po pierwsze wystawa wyróżnia i promuje pisma największej aktualnie mniejszości społecznej w Lublinie. Po drugie odrębność wielu liter oraz identyczny lub zbliżony z łacińskim skryptem wygląd innych sprawiają, że cyrylica jest inspirującym materiałem graficznym. Twórcy i twórczynie kompozycji typograficznych sięgnęli po różne stylistyki. Dominujący jest konstruktywizm, ale pojawiają się także wpływy poezji konkretnej, op-artu czy komiksu.

Prace zestawione są w poprzek chronologii, według klucza stosowanych zabiegów formalnych.
Przedstawiamy je również poza kontekstem książkowym, jako solistki, co stanowi okazję do przyjrzenia im się na nowo. Jednak dla pełnego obrazu udostępnimy również komplet tytułów w ich wydaniu książkowym – wyjaśniają pomysłodawcy wystawy.

Warto odwiedzić wystawę, by:
– odkryć unikalne kompozycje typograficzne,
– poznać współczesną literaturę wschodnich sąsiadów Polski,
– spojrzeć szerzej na sztukę wizualną, zainspirowaną literaturą.

Informacje praktyczne

Kiedy:
Wernisaż: 8 listopada 2025 r., godz. 19.00
Zwiedzanie: 12 listopada 2025 – 31 grudnia 2025 r., od poniedziałku do piątku w godz. 10.0017.00
Gdzie:
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, korytarz – II piętro
Wstęp wolny

Dostępność

wydarzenie w miejscu niedostępnym architektonicznie

Zapytaj o udogodnienia: https://forms.gle/h9h1Pymro8BPd3hi9.

Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/

Sprawdź jak dojść i bariery architektoniczne

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.

O wydawnictwie

Wydawnictwo Warsztaty Kultury prowadzone przez miejską instytucję Warsztaty Kultury w Lublinie to niewielka, niszowa oficyna skupiona wokół literatury i kultury krajów Europy Środkowej oraz Wschodniej. Działalność wydawnicza skupia się głównie na serii „Wschodni Express”. W serii tej publikowana jest przede wszystkim zróżnicowana gatunkowo proza i eseistyka, ale także wiersze. Do ich autorów należą najwybitniejsi twórcy Ukrainy, Białorusi, Łotwy czy Litwy. Wydawnictwo szczyci się też współpracą z Bohdanem Zadurą, jednym z najwybitniejszych polskich tłumaczy prozy i poezji ukraińskiej.

Wszystkie książki wydawnictwa Warsztaty Kultury w Lublinie można znaleźć POD TYM ADRESEM.