window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'UA-16653460-1');

Dzielnica D | Artem Czech

Wiedząc, że Dzielnica D jest w znacznej mierze książką autobiograficzną, szukałem w niej początków Artema jako człowieka i jako pisarza. W jakiej atmosferze i w jakim środowisku się wychowywał? Jacy ludzie i jakie wydarzenia miały na niego wpływ? Wszystko to znalazłem. Raz z humorem, raz ze smutkiem autor maluje nam zbiorowy portret kilkudziesięciu mieszkańców swojej, jak już wspomniałem, nie najładniejszej, to znaczy beznadziejnej, to znaczy całkiem zwyczajnej i typowej dzielnicy w tak samo zwyczajnym i typowym mieście ukraińskim.

Ołeksandr Bojczenko (ze Wstępu )

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
Wyrażam zgodę
Biała okładka książki Dzielnica D, swoim układem przypomina ścianę bloku mieszkalnego z szeregiem okien w sześciu rzędach. Jedno z okien jest w kolorze czerwonym ze znakiem iks w środku

Artem Czech połączył wiele: kroniki wielkiej przemiany (z socjologiczną niemal ostrością diagnoz) i splot kilkunastu życiorysów, które ustępują sobie nawzajem miejsca na pierwszym planie narracji, tworząc wzór misterny jak najpiękniejsza wyszywanka.

Wojciech Stanisławski

Opowiadania ukraińskiego autora śmiało można nazwać prozą korzenną, w której podejmowana jest próba określenia tożsamości Ukraińców podczas burzliwej transformacji ustrojowej, gdyż w odróżnieniu od Polski okres na Wschodzie wcale się nie skończył.

Eugeniusz Sobol

Autor i tłumacz

2023-12-07T13:47:29+01:00